Butterdejssnacks er den perfekte appetizer, når du vil imponere dine gæster med minimal indsats og maksimal smag. Disse små, sprøde godbidder er alsidige, nemme at lave og fulde af smag fra enten grøn eller rød pesto. Perfekte til nytårsaften eller enhver anden anledning, hvor der skal lidt ekstra forkælelse på bordet.
Start med at rulle butterdejen ud og dele den i to halvdele, så du kan lave to forskellige typer snacks. Den ene halvdel smøres generøst med grøn pesto, som giver en frisk og let krydret smag, mens den anden halvdel dækkes af rød pesto, der bidrager med en dybere og mere intens smagsprofil. Alternativt kan du variere fyldet og bruge oliven- eller tomattapenade for et twist på smagene.
For den grønne pesto-version skæres dejen i smalle strimler på cirka 1 centimeter. Disse strimler drejes let, så de danner dekorative “twists,” der minder om grissini. Det giver en skøn struktur og gør dem nemme at nyde som fingermad.
Den røde pesto-version forvandles til små, delikate spiraler ved at rulle dejen til en roulade og derefter skære den i skiver på omkring en halv til en hel centimeter i tykkelse. Spiralerne bliver både dekorative og nemme at spise, hvilket gør dem ideelle som små snacks.
Begge slags snacks bages ved 200 grader i cirka 15 minutter, indtil de er smukt gyldne og sprøde. Når de er færdige, tages de ud og køler af på en bagerist for at sikre den perfekte tekstur.
Server snacksene som de er, eller kombiner dem med dip som hummus, aioli eller en krydret yoghurtdressing. Uanset hvad du vælger, vil disse butterdejssnacks med garanti blive et hit blandt gæsterne. De er smukke at se på, lette at lave og fulde af smag – et must-have til enhver festlig anledning.
Med denne opskrift kan du skabe en uforglemmelig appetizer, der kræver minimal indsats, men leverer maksimal smag og elegance. Perfekt til nytårsaften eller enhver festlig lejlighed. Velbekomme!
Kan jeg bruge færdigkøbt butterdej? Kan jeg forberede snacksene på forhånd? Hvad kan jeg servere til butterdejssnacks?

Kan jeg bruge færdigkøbt butterdej?
Ja, færdigkøbt butterdej er ideel til denne opskrift og sparer dig en masse tid i køkkenet.
Kan jeg forberede snacksene på forhånd?
Ja, du kan forberede og forme snacksene og opbevare dem i køleskabet i et par timer, inden de bages. Bag dem dog først lige inden servering for at bevare sprødheden.
Hvad kan jeg servere til butterdejssnacks?
Prøv en frisk dip som tzatziki, en krydret tomatsalsa eller en cremet ostedip for at give snacksene et ekstra pift.