Citronelskernes drøm: En is med smag af både Key Lime Pie og citronfromage
Denne citronis er ikke som de andre. Den tager alt det gode fra to ikoniske desserter – den silkebløde syrlighed fra citronfromage og den tætte, cremede fylde fra Key Lime Pie – og forener dem i én uimodståelig is. Basen er lavet på æggeblommer, citronskal, friskpresset citronsaft og sød kondenseret mælk, hvilket giver en balanceret smag af sødt og syrligt. Husblas sørger for stabilitet og en glat struktur, mens fløden tilføjer en luksuriøs rundhed. Resultatet er en citronis, der både er intens og elegant – og som uden problemer kan bære en hel desserttallerken alene.
Sådan får du den perfekte tekstur – selv uden ismaskine
Selvom opskriften anbefaler en ismaskine, er det ikke et krav. Du kan sagtens lave den i fryseren – rør bare i isen hver halve time de første par timer for at undgå krystaller. Hemmeligheden bag den cremede konsistens ligger i kombinationen af kondenseret mælk og fløde, og den let varmebehandlede æggemasse, som skaber en silkeblød base. Husk at køle isen helt ned før den fryses – det giver en mere ensartet struktur. Og vil du gøre den ekstra luksusagtig, så server med lidt knas på toppen: en smuldret digestivebund eller sprødt marengs løfter den til nye højder.
Den perfekte dessert til både hverdag og gæstemiddag
Citronis er en forfriskende afslutning på et måltid – især når maden har været tung eller krydret. Den skarpe syre renser ganen og efterlader en let fornemmelse. Samtidig føles denne version med sin cremede fylde og subtile sødme som en lille luksusoplevelse. Den er oplagt at servere som en del af en sommerdessert med friske bær, men gør sig også godt alene i et smukt glas med et blad citronmelisse på toppen. Lav den i forvejen og imponér dine gæster – eller gem den til dig selv som hemmeligt køkkenguld.
Hvor længe kan citronisen holde sig i fryseren? Kan man lave den uden ismaskine? Hvad passer godt som tilbehør til citronisen?

Hvor længe kan citronisen holde sig i fryseren?
Hjemmelavet citronis kan holde sig op til 2-3 måneder i en lufttæt beholder, men smager bedst inden for den første måned.
Kan man lave den uden ismaskine?
Ja, du kan sagtens lave den uden – rør i isen hver halve time i fryseren de første par timer for at undgå iskrystaller.
Hvad passer godt som tilbehør til citronisen?
Digestivecrumble, friske bær eller lidt marengs giver både tekstur og ekstra smag, der komplementerer den syrlige is perfekt.