
Opskrift på nudelsalat med kongekrabbe
Kongekrabbe. Når ens fiskemand (der er kok) siger, at det er det fineste kød, man kan få fra havet, og at niveauet er LANGT over en hummer, så spidser én som mig ører!
Da han annoncerede, at han havde fået friskfangede krabber, var jeg lynhurtig til at få bestilt et ben til fruen og mig. Jeg fik en grundig vejledning i, hvordan den skulle tilberedes samt vigtigheden i at prøve både en kogt og en smørstegt udgave i en let salat.
Jeg gjorde selvfølgelig, hvad han sagde, og deler et yderst vellykket resultat med jer her.

Hvad er kongekrabbe?
Kongekrabben er en meget eftertragtet og stor krabbe med lange ben og klør. Med udstrakte klør kan den måle hele 2 meter fra klo til klo!
Nogle steder er den temmelig uønsket, fordi den lever af de samme bunddyr som visse fugle, så fuglene og kongekrabberne konkurrerer altså om føden – og det er krabberne, der vinder. Samtidig er kongekrabbe én af de dyreste og fineste krabber, vi har.
Kødet er enormt velsmagende og lidt sødligt, og så er det utroligt nemt at pille ud af benene!

Nudelsalat med kongekrabbe
Ingredienser
Kongekrabbe
- 1 stk. Kongekrabbe 1 ben
- Vand
- 150 gram Salt
- 50 gram Sukker
- 10 stk. Peberkorn
- 3 stk. Laurbærblad
- Smør til stegningen
- 100 gram nudler
- 100 gram Spidskål andre kål kan sagtens bruges
- 0.5 stk. Citron øko - både saften og skallen
- 75 gram Feldsalat
- 2 håndfulde Krydderurter F.eks. persille, dild, tallerkensmækker & rød skovsyre
- 1 spsk. Jomfruolivenolie
- 2 stk. Gulerødder
- 2 stk. Rød peberfrugt
- 1 deciliter Saltede mandler gerne hjemmelavet
- Syltede rødløg efter smag - gerne hjemmelavet
Sådan gør du
Kongekrabbe
- Kogelagen kunne sagtens trække 3-5 ben, men jeg havde kun 1. Alligevel er benene så store at de skulle i en 10 liters gryde, så jeg kunne sagtens have haft flere med i samtidig. Du vil sagtens have kunnet komme frisk dild i lagen også.
- Bring lagen i kog.
- Min store gryde var ikke stor nok til at hele benet kunne være i gryden, så jeg delte det midt over (se evt. billedet i bunden).
- Selvom krabbens ben er hårde, så er den ret i leddene. Brug f.eks. en brødkniv til at dele den over. Det er lettere end du tror.
- Kog den i 8-10 minutter og stop kogningen ved at lægge benene i isvand. Tør dem godt at klip nu skallen af. Det kan godt trevle lidt, så vær forsigtig.
- Det største stykke valgte jeg at smørstege helt, så vi fik to forskellige slags konsistenser.
Nudler
- Kog nudlerne efter anvisningen på pakken (jeg gav dem 5 minutter). Hæld dem i en sigte og hæld fra.
- Skyl dem i koldt vand, så de ikke klistrer.
Salat
- Finsnit kålen og kom den i en skål.
- Tag din halve citron og pres saften ned i skålen.
- Riv skallen ned i også. Pas på med at du ikke får det hvide med fra skrællen - det er bittert.
- Skyl feldsalaten og kom den i skålen.
- Skyl krydderurterne og hak dem groft. Kom dem i skålen.
- Kom olivenolie i skålen og rør det godt rundt.
- Skræl gulerødderne og skær dem i tynde skiver. Jeg kan godt lide at gøre mig lidt umage (når ungerne tillader det).
- Skær peberfrugterne i mindre stykker også.
- Kom nudlerne og det trevlede kogte kongekrabbe i og bland det hele godt sammen.
Servering
- Anret i 3 dybe tallerkener.
- Kom syltede rødløg på toppen.
- Hak mandlerne meget groft. De er med til at give retten knas. Drys dem henover og server.