Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
opskrift

Rabarbersyltetøj med vanilje

Avatar photoThomas Tranegaard Nielsen
    

Thomas er medstifter af og chefredaktør på GastroFun og ekspert i hverdagsmad med masser af smag. Han er uddannet madkundskabslærer med 11 års erfaring og har boet i både Schweiz og USA.

6. juni 2026
En lækker og simpel opskrift på rabarbersyltetøj med vanilje.
Syltetøj med rabarber og vanilje

Opskrift på rabarbersyltetøj med vanilje

Når der er rabarber i haven, så er det med at få dem på glas eller i tærter. Rabarber er en storfavorit hjemme hos os – og hjemme hos rigtig mange andre også. Rabarberis, rabarbertærte, crumble, saft, juice og selvfølgelig syltetøj. Der findes mange opskrifter på rabarbersyltetøj blandet med andre bær og frugter, men jeg kan rigtig godt lide den rene smag af rabarber. Til gengæld synes jeg, at en stang vanilje virkelig klæder den syrlige grøntsag.

Den rene smag af rabarber kan virkelig noget

Rabarber har en smag, man kender med det samme. Den er syrlig, frisk og har den der særlige skarphed, som gør den så god i det søde køkken. Det er også derfor, rabarber egner sig så godt til syltetøj. Når den bliver kogt med sukker, mister den ikke sin karakter. Den bliver bare rundere og mere blød i udtrykket. Det er netop det, jeg godt kan lide ved et helt enkelt rabarbersyltetøj, hvor rabarberen får lov at fylde mest.

Mange vælger at blande rabarber med jordbær, hindbær eller æble, og det kan også være virkelig lækkert. Men der er noget særligt ved at holde det enkelt. Når rabarberen får lov at stå alene, bliver smagen mere ren og tydelig. Syltetøjet bliver ikke tungt eller for sødt, men holder fast i den friskhed, som gør rabarber så god.

Vanilje gør syltetøjet mere rundt

Jeg synes næsten altid, vanilje er en god idé sammen med rabarber. Ikke fordi vaniljen skal tage over, men fordi den gør smagen blødere og mere afrundet. Den lægger sig omkring syren og får det hele til at hænge bedre sammen, uden at man mister det friske udtryk. Det er en lille ting, men den gør virkelig noget for helheden.

I den her opskrift er det netop vaniljen, der løfter syltetøjet uden at ændre dets karakter. Den gør ikke rabarbersyltetøjet sødere som sådan, men giver det en mere rolig og samlet smag. Det er også derfor, jeg synes, kombinationen fungerer så godt, især hvis man gerne vil bruge syltetøjet til mere end bare morgenmad. 

Nem at lave og god at have på glas

Noget af det bedste ved rabarbersyltetøj er, at det er så nemt at lave. Rabarberne skal bare skæres ud og simre med sukker, vand og vanilje, til de koger ud og bliver til en blød kompot. Det er ikke svært, men resultatet føles alligevel som noget, man virkelig bliver glad for at have stående.

Og så er der bare noget tilfredsstillende over at hælde syltetøjet på glas, mens det stadig er varmt. Det er den slags køkkenarbejde, der giver mening, især når man har mange rabarber, der skal bruges, mens de er gode. Syltetøj er også en af de nemmeste måder at gemme lidt af sæsonen på, så man kan finde smagen frem igen senere.

Mere end bare noget til morgenbrødet

Rabarbersyltetøj smager selvfølgelig godt på brød, boller og croissanter, men det kan meget mere end det. Det er også virkelig godt til yoghurt, skyr og havregrød, og det fungerer godt som noget sødt og syrligt til desserter, pandekager eller lagkage. Netop fordi smagen er så tydelig, skal der ikke ret meget til, før det gør en forskel.

Det er sådan et glas, man hurtigt får brugt. Og det er måske også det bedste tegn på, at opskriften fungerer. Når noget både er nemt at lave, smager godt og passer ind mange steder i køkkenet, så er det svært ikke at vende tilbage til det.

FAQ

Kan man lave rabarbersyltetøj uden andre frugter?
Ja, og det giver en mere ren og tydelig rabarbersmag.

Hvorfor kommer man vanilje i rabarbersyltetøj?
Vanilje runder syren af og giver syltetøjet en blødere og mere samlet smag.

Hvad kan man bruge rabarbersyltetøj til?
Det smager godt på brød, i yoghurt, til pandekager og som tilbehør til desserter.

Hvor længe skal rabarbersyltetøj koge?
I denne opskrift simrer det i cirka 20 minutter, til rabarberne er kogt ud.

Syltetøj med rabarber og vanilje
Servings: 4 servings

Rabarbersyltetøj

En lækker og simpel opskrift på rabarbersyltetøj med vanilje.
Ret: Tilbehør
Køkken: Dansk
Forb. tid: 10 minutter
Tilb. tid: 20 minutter
Samlet tid: 30 minutter
Calories: 100kcal

Grej

  • 1 gryde til at koge syltetøjet
  • 1 kniv til at skære rabarber
  • 1 skærebræt til at skære rabarber
  • 1 glas til opbevaring af syltetøjet

Ingredienser

  • 500 gram Rabarber skåret i tern
  • 250 gram Sukker
  • 1 Vaniljestang flækket og korn skrabet ud
  • 50 gram Vand
  • Atamon til konservering

Sådan gør du

  • Skær rabarber i tern på ca. 1 cm.
  • Flæk vaniljestangen på langs, skrab kornene ud, og kom både korn og stang i en gryde.
  • Tilsæt rabarber, sukker og vand.
  • Bring gryden i kog ved middel varme, og lad kompotten simre i ca. 20 minutter, til rabarberne er kogt ud.
  • Hæld kogende vand i glassene og lågene, lad det stå kort, og tøm dem derefter.
  • Hæld 2 cl Atamon i det første glas, sæt låg på, og ryst glasset grundigt, så Atamon fordeles på indersiden af både glas og låg.
  • Hæld Atamon over i det næste glas, og gentag, til alle glas er skyllet.
  • Hæld det varme syltetøj på glassene, og luk dem straks.

Noter

Opbevar syltetøjet på køl for længere holdbarhed.

Nutrition

Serving: 50gram | Calories: 100kcal | Carbohydrates: 25g