Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
opskrift

Lyst brød med surdej

Anette-Anette Søstrøm Asmussen
 

Anette er vild med at bage, især brød og kager. Klassiske danske retter og desserter fylder desuden meget i hendes hverdag.

3. juni 2018

Opskrift på lyst brød med surdej

Vi har en opskrift på et lækkert lyst brød med surdej. Skorpen er sprød og lækker og brødet har en dejlig sejhed.


Antal: 3 brød

Lyst brød med surdej

Forfatter: Anette Søstrøm Asmussen
Keyword: Bage, Brød

Ingredienser

  • 8 deciliter Vand Koldt
  • 10 gram Gær
  • 1 deciliter Surdej
  • 30 gram Groft salt
  • 200 gram Grahamsmel
  • 1 kilogram Hvedemel
  • 2 spsk. Olie Smagsneutral

Sådan gør du

  • Første dag

    Hæld vandet i en skål og opløs gærret der i.
    Tilsæt hvedemel, grahamsmel, surdej og salt til skålen og ælt det godt igennem. Vi brugte en røremaskine og det tog cirka 10-15 minutter.
    Den skal slippe kanterne i skålen, så er den næsten klar. .
    Tag dejen op og færdigælt den på køkkenbordet.
    Smør skålen ind i olie og læg dejen tilbage i skålen. Sæt husholdningsfilm henover (eller brug en badehætte) og sæt den i køleskabet.
     

    Anden dag

    Tag dejen ud og ælt den på et meldrysset bord.
    Del den i 3 stykker og form hver af dem til et brød og læg dem på en bageplade beklædt med bagepapir.
    Til bagningen brugte vi et Bagestålet (det kan købes her). Det fungerer på samme måde som en bagesten og hjælper dig med at få en højere temperatur på brødet når det bages.
    Når ovnen er varm trækkes/skubbes bagepapiret med brødet ned på bagestålet i ovnen.
    Bag brødet i 18-22 minutter ved 250 grader varmluft og lad dem afkøle på en bagerist.
    Lyst brød med surdej

Noter

Hæld hvedemelet i løbende, da vejret sagtens kan spille ind og betyde at du ikke skal bruge det hele.
Vi brugte denne surdej til opskriften.