Når tilbehøret helst ikke skal være endnu en opgave
På de travle hverdage synes jeg tit, at det ikke nødvendigvis er hovedretten der giver problemer, men alt det der skal laves ved siden af, for kødet kan være på panden og salaten næsten færdig, og så mangler man stadig lige det sidste, der får måltidet til at føles komplet. Her er Henriette_Aks fyldte madbrød sådan en opskrift, der næsten er mere idé end teknik, og det er faktisk præcis derfor den er værd at gemme. Et godt brød eller flute skæres i skiver uden at skære hele vejen igennem, fyldet fordeles mellem skiverne, og derefter skal brødet bare have 8 til 10 minutter ved 200 grader, indtil det er gyldent og osten er smeltet. I den første version bruges hvidløgssmør, frisk persille og revet ost, og det er svært at gå helt galt med den kombination, for man får fedme og masser af smag fra smørret, friskhed fra persillen og både salt, fylde og den dejlige smeltede konsistens fra osten. Det er sådan noget tilbehør, der passer til rigtig mange hverdagsretter, men som også sagtens kan sættes midt på bordet, så alle bare river et stykke af.
Den anden version viser hvor meget man kan ændre
Henriette har også lavet en udgave med cherrytomater, soltørrede tomater og smuldret feta, og selvom fremgangsmåden er præcis den samme, bliver smagsoplevelsen en helt anden. De friske tomater giver saftighed og syrlighed, de soltørrede tomater kommer med en langt mere koncentreret tomatsmag, og fetaen tilfører den salte og cremede kontrast, der binder det hele sammen, og det er egentlig en meget god lille huskeregel, når man selv begynder at finde på fyld. Prøv at kombinere noget fedt eller cremet med noget salt, aromatisk eller syrligt, og tænk samtidig over konsistensen, så fyldet ikke kun består af ingredienser der minder om hinanden. Mozzarella, pesto og tomat ville eksempelvis være en oplagt kombination, men man kunne også prøve cheddar, jalapeño og forårsløg, eller gå i en helt anden retning med brie, tynde pæreskiver og lidt timian. Har man rester i køleskabet, bliver madbrødet også interessant, for lidt stegt bacon, skinke, kylling eller nogle bagte grøntsager kan hakkes og komme mellem skiverne sammen med ost, og pludselig har man fået brugt en rest, der ellers nemt var blevet glemt.
En opskrift der næsten er bedst når man ikke følger den slavisk
Det vigtigste her er faktisk ikke at ramme præcis 100 gram hvidløgssmør eller syv cherrytomater hver eneste gang, men at forstå idéen og derefter bruge den efter hvad aftensmaden og køleskabet kalder på. Skal brødet serveres til pasta, ville jeg gå efter hvidløg, mozzarella, parmesan og friske krydderurter, mens en grillmiddag kunne få en version med cheddar, forårsløg og måske lidt chili, og til en suppe ville den helt simple udgave med hvidløgssmør og ost være mere end rigeligt. Man skal selvfølgelig passe på med meget vådt fyld, fordi brødet helst skal blive sprødt og gyldent frem for blødt og gennemvædet, og derfor kan det være en god idé at lade eksempelvis meget saftige tomater dryppe lidt af først. Ellers er der ikke meget man kan gøre forkert, og det er netop sådan en opskrift jeg gerne vil have liggende til hverdagen, for nogle gange behøver vi ikke endnu et køkkenprojekt, men bare en god idé der tager få minutter at samle og derefter passer sig selv i ovnen. Held og lykke, og velbekomme!
Hvad kan man fylde madbrød med? Hvor længe skal fyldt madbrød have i ovnen? Kan man bruge rester som fyld i madbrød?

Hvad kan man fylde madbrød med?
Hvidløgssmør, persille og revet ost er den helt enkle kombination, mens tomat, soltørret tomat og feta giver en anden smagsprofil, men du kan også prøve eksempelvis pesto og mozzarella, cheddar og jalapeño eller brie, pære og timian.
Hvor længe skal fyldt madbrød have i ovnen?
Brødet skal have cirka 8 til 10 minutter ved 200 grader i en forvarmet ovn, og det er færdigt når brødet er blevet gyldent og eventuel ost er smeltet.
Kan man bruge rester som fyld i madbrød?
Ja, det er en rigtig god måde at bruge små rester på, og eksempelvis kylling, skinke, bacon eller bagte grøntsager kan hakkes og fordeles mellem brødskiverne sammen med ost eller en anden smagsgiver.