Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
opskrift

Det bedste fyld du kan lave: Prøv det næste gang i Pitaen

Andre ZabelAndré Zabel
   

Madnørd og skribent på GastroFun siden maj 2024. Elsker mad fra det salte køkken med masser af smag. André elsker specielt at prøve variationer på klassiske retter fra hele verden, og se hvad der egentlig får dem til at fungere.

9. maj 2026

Når fyldet gør hele forskellen
Jeg har efterhånden lavet en del forskellige pitaer, og det er virkelig fyldet der afgør om det bare er en hurtig løsning som er lidt kedelig eller noget man faktisk glæder sig til at spise. Den her version med kyllingekebab og hjemmelavet tzatziki rammer lige præcis det man gerne vil have, og så er det faktisk super simpelt at lave. Kyllingen er krydret saftig og har lige lidt varme fra sambal oelek, som du efterhånden kan finde i alle supermarkeder, mens tzatzikien giver den friske og cremede smag som den er blevet kendt for. Det er bare en af de der hurtige hverdagsretter som bare er gode at kende.

En simpel opskrift med masser af smag
En af de lidt overraskende ting ved denne opskrift som man helt sikkert burde huske til fremtiden er hvor lidt tid og arbejde der egentlig skal til for at tilføje en masse smag til en opskrift. Marinaden til kyllingen tager ikke lang tid at røre sammen, men den giver virkelig meget smag til kødet. Jeg lader den gerne trække lidt ekstra, hvis jeg har tid, fordi det gør en forskel. Tzatzikien kender de fleste efterhåneden så det burde ikke være en overraskelse hvor nem den er at lave, men den spiller et stort resultat i pitaen så den må ikke glemmes! Når det hele samles i et lunt pitabrød med sprød salat og friske tomater så er det svært at sammenligne med de normale versioner man ellers har prøvet i hverdagen.

Nem at tilpasse efter smag
Jeg laver sjældent pitaer helt ens hver gang, men det er jo også en af de ting der gør dem så elskede, så det er vel ikke en overraskelse. Men jeg syntes også helt sikkert at denne opskrift er et godt udgangspunkt som man burde tage højde for når man vil prøve forskellige versioner. Det er nemlig ret nemt at lave virkelig kedelige og tørre pitaer. Man kunne eksempelvis prøve noget andet kød marineret på en anden måde og så beholde alle de andre elementer i opskriften. Jeg ved ikke om jeg vil kunne undvære Tzatziki i min pita, men det er jo op til en selv om det er en favorit. Man kunne også tage opskriften et skridt videre, hvis man har mod på selv at lave sine pitabrød. Det kræver lidt øvelse at ramme et godt resultat, men jeg skal selvfølgelig nok dele en opskrift der forhåbentligt hjælper jer på vej. Held og lykke med opskriften, og velbekomme!

Hvor længe skal kyllingen marinere? Kan man lave tzatziki i forvejen? Hvad kan man variere i pitaen?

Pitabrød med kyllingekebab og tzatziki
Prøv de her pitabrød med kyllingekebab, tzatziki og tomat. De er helt perfekte i hverdagen, og så kræver det ikke meget arbejde at få det perfekte resultat
Læs opskriften her
Pitabrød med kyllingekebab og tzatziki
Hjemmelavet pitabrød
Lækre, luftige pitabrød der kan fyldes med alverdens ting og sager. Pitabrød med fyld er for længst blevet en klassiker i de danske køkkener, hvor særligt de er populære som nem og hurtig aftensmad.
Læs opskriften her

Hvor længe skal kyllingen marinere?
Minimum 30 minutter, men gerne længere for mere smag.

Kan man lave tzatziki i forvejen?
Ja, den kan sagtens laves et par timer før og opbevares på køl.

Hvad kan man variere i pitaen?
Man kan tilføje forskellige grøntsager, ost eller justere krydderierne efter smag.