Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
opskrift

Guide: Lær at vælge den rette vin til din mad

gastrofunlogoSponsoreret indhold

Annoncørbetalt.

13. april 2020

Som mange andre madentusiaster kan du sikkert sammensætte smagene i din mad, så smagsløgene synger – men når det gælder drikkevarer til menuen, kommer du til kort. Søren Pedersen er kok og ejer af Norsminde Kro, der har en af landets største vinsamlinger. Han giver her sine bedste råd til, hvordan du kan blive bedre til at vælge vinen til din mad.

De fleste af os har vores sædvanlige vine – dem, som vi ofte køber, når vi står i supermarkedet fredag eftermiddag og ved, at vi skal have gæster til middag dagen efter. Maden er tænkt igennem fra A-Z. Men vinen bliver lige ”den gode fra Netto”, et godt tilbud i Føtex eller den sædvanlige fra hylden derhjemme. Det er ofte, fordi vi ikke har den store viden om, hvilken vin, der passer til lige netop den ret, vi har kokkereret.

Vin og mad går hånd i hånd, ifølge Søren Pedersen. Han er kok og ejer af Norsminde Kro, der har en af landets største vinsamlinger. Han giver her sine bedste råd til, hvordan du kan blive bedre til at vælge den rette vin til din mad.

Brug din viden om de fem grundsmage

Søren Pedersen har nogle tommelfingerregler til dig, der ikke er så vant til at tænke over, hvilken vin du vælger til din mad. For det første skal du overveje, hvad din ret er inspireret af. Hvis den består af mange rå grøntsager, så er de nordiske og mineralske vine ofte et godt valg. Består din ret af meget mel, fløde og ost, så er de italienske vine oplagte. Og er den mere baseret på kød og smør, så skal du kigge efter de franske vine. For det andet er det en god idé at tænke over, hvilke vine man drikker i det område, som din ret er inspireret af – en mineralsk østrigsk vin er fx ikke verdens bedste til en pastaret med pecorino og fløde.

Vil du gerne i gang med at finde lige præcis den vin, der passer til din ret, råder Søren Pedersen dig til at gøre det samme, som når du skal finde ud af, hvilke krydderier, din mad mangler: Smag dig frem. Ligesom mad består vin af forskellige smage, og de skal balanceres af maden. Med andre ord skal du tænke på de fem grundsmage: Salt, sødt, surt, bitter og umami. Det er altid en god idé at afprøve vinen, et par dage inden du overvejer at servere den til et middagsselskab. På den måde har du tid til at overveje, hvilken vin der passer bedst til den ret, som du vil servere.

Lav en vinklub med dine venner

Hvis du har en gruppe venner, der også interesserer sig for mad og vin, foreslår Søren Pedersen, at I starter en vinklub. Han forklarer, at vi i Danmark har adgang til så megen forskellig vin, at det er til at blive snotforvirret af. Derfor anbefaler han, at man simpelthen tager vinene fra en ende af. Han ved, hvad han taler om, for på Norsminde Kro er vinsmagning en af deres attraktioner – fx på deres gourmetophold eller som teambuilding til konferencer og møder.

Søren Pedersen foreslår, at du aftaler med din vinklub, at januar fx er Riesling-måneden. En fast dag om ugen mødes i, hvor hver person i gruppen har taget en flaske Riesling med. I smager på vinene, og så noterer I hver især, hvilke smage I oplever, i en notesbog. Hvis I er fire i gruppen, har du på fire uger smagt 16 forskellige Rieslinger. Måneden efter kan I så vælge fx Chardonnay eller Pinot Noir. På bare et halvt år ved du meget mere om vin, end du gjorde i forvejen. Samtidigt er du så heldig, at du har noteret smagene i din notesbog, som du kan kigge i, når du mangler den helt rette vin til dit middagsselskab.