vand og gær kommes op i en rørskål og røres sammen
kom alle de andre ingredienser i på nær salt
rør det sammen på lav hastighed i 2 minutter herefter tilsættes salten og nu røres dejen på fuld styrke i 8-10 minutter eller til dejen begynder at klaske på siden af rørskålen
dejen kommes i en bøtte, som er smurt med lidt olie
nu skal dejen stå og hæve 1 times tid, et lunt sted til den er mindst dobbelt størrelse (kan godt tage lidt længere tid afhængig af temperaturen)
dejen hældes forsigtigt ud på et lidt meldrysset bord, og dejen hakkes ud og kommes på bagepapir med bagespade under (jeg bruger den der hører med til bagestålet)
ovnen varmes op til 250 grader varmluft, og bollerne kommes i ovnen på bagestålet med ca. 1 dl kogende vand i bunden i et ildfast fad (så der kommer damp i ovnen)
bollerne skal cirka bage 15 minutter til de er godt brune, herefter køles bollerne lidt ned på en rist