Champignon steges på panden indtil de afgiver vand og vandet er kogt væk igen.Flødeost lægges i en skål og de varme champignon hældes over og det røres til en samlet masse.Sennep og skinkestrimler tilsættes og der klippes purløg i efter smag.
Skinkestangen
Butterdejen rulles ud på bordet til en firkant. Efterhånden snyder jeg altid og køber den der er i en rulle i køledisken, den passer nemlig i størrelsen.Fyldet fordeles på midten af dejen.Dejen samles og laves til en stang. Brug lidt vand til at "lime" samlingerne med. Her vendte jeg den om og prikkede overfladen for at få en pæn skinkestang ud af det og for at lade evt. damp slippe ud.Desværre fik jeg ikke samlet dejen nok, så den åbnede sig i bunden under bagningen. Nogle forsøger sig med fletninger ved at skære strimler ud fra 2-3 cm fra fyldet og samle disse på midten. Det giver et flot resultat, men er over mit niveau.Endelig kan den laves som en tærte hvor 2/3 af butterdejen fordeles i en tærteform og resten af dejen lægges over, f.eks i et mønster eller bare med nogle huller prikket i midten.Sættes i en 200 grader varm ovn i 10-15 minutter eller indtil overfladen er gylden.
Din skærm forbliver tændt
Noter
Det er vigtigt at den får lov til at hvile når den kommer ud af ovnen. Som nævnt, så serveres den ofte lun eller endda kold sammen med salat, brød eller pasta.God fornøjelse.